Kobiece autorytety w lotnictwie i organizują próbę na symulatorze lotów dla linii Emirates

0
2064

Przewoźnik wspiera globalną misję Dreams Soar z udziałem dwóch kobiet pilotów.

Wtorek, 25 lipca 2017 r. – Dubaj, ZEA – Doceniając rolę kobiet w rozwoju lotnictwa, linie Emirates niedawno zaprosiły Shaestę Waiz do wypróbowania symulatora Boeinga 777 w swojej siedzibie w Dubaju. Waiz jest założycielką i pilotem organizacji non-profit Dreams Soar Inc. (DSI), która zachęca młode dziewczyny do pracy w tzw. obszarze STEM (nauka, technika, inżynieria i matematyka) i lotnictwie oraz pomaga im rozpocząć karierę w tych dziedzinach poprzez program o globalnym zasięgu. W ramach programu Waiz planuje okrążyć Ziemię, pilotując w pojedynkę jednosilnikowy samolot Beechcraft Bonanza A36. Waiz zatrzymała się w Dubaju, jednym z 34 przystanków na trasie po 18 krajach i 5 kontynentach, która po ukończeniu będzie liczyć 47 tysięcy kilometrów.

Shaesta odwiedziła szkołę Emirates Aviation College, gdzie towarzyszyła jej Bakhita Al Muheiri, pierwsza oficer samolotów Boeing 777 Emirates, która sprawdziła jej umiejętności pilotażowe na symulatorze tego modelu. 24-letnia Bakhita należy do najmłodszych kobiet pilotów Emirates. Licencję pilota zdobyła w 2016 roku i wylatała ponad 1 100 godzin po ukończeniu szkolenia National Cadet Pilot Programme linii Emirates. Po krótkiej odprawie Shaesta i Bakhita rozpoczęły próbę na symulatorze kokpitu Boeinga 777, wykonując manewry startu i lądowania oraz pilotując samolot na wyznaczonych trasach. Jak obie radzą sobie za sterami symulatora Boeinga 777 i dzielą się własnymi doświadczeniami można zobaczyć tutaj.

– Poprzez nasz program szkoleniowy chcemy przygotować następne pokolenie kobiet pilotów, tworząc środowisko, które zatrzyma, wychowa i doceni je, tak aby mogły awansować i odgrywać szerszą rolę w branży. Oprócz tego uważamy, że jednym ze sposobów na zaspokojenie obecnego zapotrzebowania na pilotów jest zwrócenie się do grupy wykwalifikowanych kobiet i zainteresowanie ich pracą w lotnictwie, które należy do najbardziej satysfakcjonujących ścieżek kariery – powiedział Adel Al Redha, wiceprezes i dyrektor operacyjny linii Emirates.

Kobiety pilotujące samolot

FOT. FLY EMIRATES

Swoją współpracę z Shaestą na symulatorze skomentowała także Bakhita Al Muheiri. – Historia Shaesty była dla mnie prawdziwą inspiracją. Jako pierwszy pilot cywilny płci żeńskiej w Afganistanie udowodniła, że świat jest pełen możliwości, a kiedy umożliwimy kobietom karierę w różnych dziedzinach związanych z nauką, techniką i lotnictwem, zwiększamy ich zainteresowanie pracą w dynamicznie rozwijających się, obiecujących sektorach – stwierdziła.

– Samolot nie widzi, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, jaką religię wyznajesz, czy skąd pochodzisz. Reaguje zgodnie z zachowaniem pilota. Po wspólnym locie na symulatorze Boeinga 777 z Bakhitą i wysłuchaniu jej inspirującej historii, w związku z działaniami Emirates torującymi drogę kolejnym młodym kobietom, mam nadzieję, że więcej autorytetów poświęci czas i energię, aby motywować kolejne pokolenia. Wspólnymi siłami i środkami zadbajmy o lepszą przyszłość dla nas – dodała po locie na symulatorze dwusilnikowego Boeinga 777 Shaesta Waiz.

Piloci Emirates płci żeńskiej pochodzą z 24 krajów i mają od 20 do 59 lat. W liniach Emirates pracuje również pierwsza kapitan Airbusa A380 pochodzenia arabskiego, a także najmłodsza pilot A380 ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W dodatku przewoźnik zatrudnia kobiety na wymagających wysokich kwalifikacji stanowiskach inżynierów pokładowych, mechaników i obsługi technicznej samolotów. Kobiety pełnią także kluczowe funkcje w operacjach lotniczych Emirates.

Tego samego dnia Główny Urząd Lotnictwa Cywilnego ZEA zorganizował spotkanie z Shaestą w parku rozrywki Kidzania na terenie centrum handlowego Dubai Mall, gdzie Waiz rozmawiała z młodymi dziewczynami i kobietami o swoich doświadczeniach i projekcie Dreams Soar. Ponadto Bakhita Al Muhairi oraz dwie kandydatki na pilotów – Khalid Ali Al Mansoori i Maryam Yousuf Bin Ismail – opowiadały o swoich doświadczeniach w lotnictwie, starając się zainspirować dziewczyny obecne na spotkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here