Regały wjezdne i system Radio Shuttle

0
4795

 

REGAŁY WJEZDNE I SYSTEM RADIO SHUTTLE

Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni w naszym magazynie a do składowania mamy produkty jednorodne o niskiej rotacji i dużej liczbie palet przypadających na daną jednostkę magazynową to idealnym rozwiązaniem dla nas będą regały wjezdne typu Drive-in. System ten wymaga minimalnej ilości korytarzy a co za tym idzie umożliwia wykorzystanie nawet 85% przestrzeni składowej. Dlatego też sprawdza się bardzo dobrze np. w komorach chłodniczych i mroźniach, gdzie koszt utrzymania magazynu jest większy. W tego typu regałach można składować ładunki o różnych gabarytach jednak wymaga to ich zdefiniowania jeszcze na etapie produkcji

System Radio Shuttle

W systemie Radio Shuttle do obsługi regałów wjezdnych używa się zdalnie sterowanego wózka transferowego, co umożliwia stworzenie wielopoziomowej zabudowy w zblokowanych tunelach. Pozwala to nie tylko zwiększyć wykorzystanie kubatury magazynu i zredukować czas potrzebny na załadunek oraz rozładunek nawet o 50% ale również obniża ryzyko wypadków i uszkodzeń regałów.
System ten sprawdza się zwłaszcza w przemyśle spożywczym, szczególnie w chłodniach i mroźniach. Składowanie odbywać się może zarówno zgodnie z zasadą LIFO (Last In-First Out, Ostatnie Weszło, Pierwsze Wyszło) jak i FIFO (First In First Out, Pierwsze Wyszło, Pierwsze Weszło)

Budowa Regałów wjezdnych

Regały wjezdne z systemem Radio Shuttle składają się z pionowych ram oraz montowanych na nich metalowych poziomów nośnych wraz z szynami, które utrzymują jednostki ładunkowe na każdym poziomie. Wewnątrz montuje się również belki nośne jako podpory szyn. W stworzonych w ten sposób korytarzach towarowych przemieszcza się wózek elektryczny. Na końcach szyn znajdują się odbojniki, które zabezpieczają wózek przed spadnięciem z regału.

Regały Radio Shuttle

 

FOT. Radio Shuttle / Open Doc

 

Specyfika wózka radio shuttle

Trasa wózka Radio Shuttle biegnie od początku regału do pierwszego wolnego miejsca na regale i z powrotem, przemieszcza się on zatem w dwie strony. Na regał wkładany jest za pomocą wózka widłowego a operator steruje nim specjalnym tabletem poprzez połączenie bezprzewodowe. Po ułożeniu wózka Radio Shuttle pomiędzy szynami wózek widłowy przekazuje mu paletę a ten transportuje ją do najbliższego pustego miejsca, gdzie ją odkłada po czym wraca po kolejną. Przy zastosowaniu tego rozwiązania nie występuje konieczność wjeżdżania wózkiem widłowym pomiędzy regały co pomaga zyskać na głębokości magazynu, znacząco skraca czas obsługi palet, prawie całkowicie eliminuje ryzyko wypadków i uszkodzeń regałów, zmniejsza koszty pracy i zwiększa osiągi łańcucha logistycznego.

Bezpieczeństwo

Jeśli zdecydujemy się na wyposażenie magazynu w regały wjezdne z systemem Radio Shuttle musimy zadbać o to aby nasze palety były dobrej jakości i w idealnym stanie. Ze względu na duże naprężenie płóz dolnych ewentualne pęknięcie palety mogłoby spowodować upadek całego ładunku. Maksymalne odkształcenie załadowanej i opartej na szynach palety nie może przekraczać 25 mm.

Zalety

System Radio Shuttle ma bardzo wiele zalet. Pozwala on na zwiększenie różnorodności, ponieważ w każdym kanale może być składowany inny rodzaj produktu. Dzięki temu systemowi możemy składować towary na głębokości do 40 metrów co pozwala znacznie zwiększyć pojemność magazynu. Do obsługi magazynu o takim wyposażeniu potrzebujemy mniej pracowników, co również zmniejsza koszty. Jeśli dodać do tego jeszcze mniejszą liczbę kolizji i uszkodzeń regałów możemy być pewni, że wybór tego systemu okaże się dla nas bardzo korzystny.

Więcej o optymalizacji magazynu i zwiększeniu efektywności w swojej firmie dowiesz się na stronie naszego partnera: www.logi-max.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here