Ceny paliw nie przestają rosnąć. W minionym tygodniu podwyżki sięgnęły nawet ponad 10 groszy na litrze – wynika z analizy Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex. Eksperci ostrzegają, że na tym może się nie skończyć.

Litr benzyny bezołowiowej 95 podrożał w Polsce średnio o kolejnych 10 groszy, do kwoty 5,08 zł za litr. To najwyższy poziom od wakacji 2019 r. Podobnej skali podwyżkę, z 4,97 zł do 5,08 zł za litr, zaobserwowano w przypadku oleju napędowego. Autogaz z kolei w górę o 3 grosze, do 2,53 zł za litr.

Łącznie za nami już 17. z rzędu tydzień podwyżek średnich detalicznych cen paliw na polskich stacjach. Od połowy listopada średnia cena detaliczna benzyny Pb95 podniosła się już o 68 gr/l (+15,5 proc.), oleju napędowego o 78 gr/l (+18,1 proc.), a LPG o 43 gr/l (+20,5 proc.) – wylicza Bankier.pl.

„To przede wszystkim efekt silnego wzrostu notowań ropy naftowej, która w Londynie notowana jest po niemal 70 USD za baryłkę – czyli o 84 proc. wyżej niż pod koniec października. Ceny ropy rosną m.in. ze względu na ograniczoną produkcję przez kartel OPEC+, ożywienie gospodarcze w USA dodatkowo stymulowane blisko 2 bilionami dolarów czy atak na największy na świecie saudyjski terminal naftowy” – zauważa Michał Żuławiński, analityk Bankier.pl.

„Niezmiennie wpływ na ceny paliw mają także podatki, mające niemały udział w kwotach wyświetlanych na dystrybutorach” – dodaje. Jak wylicza BM Reflex, w przypadku benzyny 95 koszt zakupu paliwa w rafinerii (43 proc.) wraz z marżą detaliczną (5 proc.) to mniej niż połowa ceny. Resztę stanowią akcyza (30 proc.), VAT (19 proc.) oraz opłata paliwowa (3 proc.). W przypadku diesla proporcje są nieco inne: koszt zakupu w rafinerii to 45 proc., marża detaliczna 7 proc., akcyza 23 proc., VAT 19 proc., a opłata paliwowa 7 proc.

Więcej przeczytasz w artykule na Bankier.pl: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gwaltowny-wzrost-cen-paliw-5-zl-za-litr-przebite-z-impetem-8073013.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here