9 listopada 2023 r. – Warszawa, Polska – Obecna grupa liczy 290 osób z 23 krajów – w tym 27 kobiet – a w Emirates lata obecnie ponad 120 absolwentów akademii. Mowa o ambitnych podopiecznych Emirates Flight Training Academy, którzy tworzą nowe pokolenie pilotów, od których zależy przyszłość lotnictwa.

EFTA, która powstawała głównie z myślą o kształceniu kadry pilotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oferuje dziś najwyższej jakości szkolenia kandydatom z całego świata. Akademia nie tylko zapewnia oszałamiający sukces swoim absolwentom – zatrudnianym przez przewoźnika w drodze rygorystycznej rekrutacji – ale także rozwija skrzydła dzięki włączeniu do programu szkoleniowego trzech nowych samolotów Diamond.

Chociaż w akademii przeważają świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich, uczą się tu osoby w wieku od 17 do 26 lat. Wśród nich znajduje się także jeden z dotychczasowych członków personelu pokładowego Emirates, który spełnił surowe wymogi EFTA.

EFTA w pełni skupia się na zapewnieniu stałego napływu pilotów do branży lotniczej, która w krótko- i długoterminowej perspektywie boryka się z ich niedoborem, a także stworzeniu dla początkujących pilotów akademii z wizją w słynnym mieście, które nie tylko jest jednym z najbezpieczniejszych, ale także należy do największych hubów lotniczych na świecie. Oferujemy jeden z najbardziej zaawansowanych programów szkoleniowych dla pilotów, realizowany przez ponad 50 wysoko wykwalifikowanych instruktorów i podparty wyjątkowymi standardami i metodami zarządzania Emirates – największej międzynarodowej linii lotniczej na świecie. Cieszy nas duch koleżeństwa i współpracy panujący wśród naszych podopiecznych, którzy kończą akademię przygotowani do pracy, z umiejętnościami i kompetencjami na najwyższym poziomie wymaganymi od pilota komercyjnego” – powiedział kapitan Abdulla Al Hammadi, Divisional Vice President Emirates Flight Training Academy. 

Kursanci EFTA mają teraz do dyspozycji również lekki samolot dwusilnikowy Diamond DA42-VI, który umożliwił naukę pilotażu samolotów wielosilnikowych w akademii. Dzięki temu piloci ćwiczą na trzech różnych typach samolotów – jednosilnikowych, dwusilnikowych i wielosilnikowych lekkich odrzutowcach. To rzadkość wśród szkół lotniczych, które na ogół dysponują jednym lub dwoma typami samolotów.

Podczas Dubai Airshow EFTA zaprezentuje swoje samoloty Diamond DA42-VI i Cirrus SR22, a instruktorzy z radością udzielą wszelkich informacji o jej flocie i programie szkolenia pilotów.

Po pandemii nastąpił ogromny wzrost zapotrzebowania na personel latający, a wraz z nim nadeszła nowa fala popularności tej profesji. Wynagrodzenia wzrosły, linie lotnicze oferują szybki awans i powiększają się w niezwykłym tempie, samoloty stają się coraz nowocześniejsze, a zainteresowanie podróżami rośnie – to tylko niektóre czynniki, dzięki którym lotnictwo stało się chętnie wybieraną ścieżką zawodową. Z ostatnich badań firmy Oliver Wyman wynika, że w branży brakuje obecnie ok. 17 tys. pilotów, a w 2026 r. liczba ta ma wzrosnąć do 24 tys.

Linie Emirates założyły EFTA w 2017 r. w celu kształcenia uczniów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zagranicy bez wcześniejszej znajomości pilotażu. Wszyscy absolwenci mają wyjątkową okazję wziąć udział w rekrutacji przewoźnika.

Akademia oferuje najnowsze rozwiązania szkoleniowe i nowoczesną flotę złożoną z 29 samolotów szkolno-treningowych – 22 Cirrusów SR22 G6 z silnikiem tłokowym, czterech bardzo lekkich odrzutowców Embraer Phenom 100EV i trzech lekkich samolotów dwusilnikowych Diamond DA42-VI.

Innowacyjny ośrodek EFTA zajmuje powierzchnię przeszło 1,2 mln m2 – odpowiadającą 200 boiskom piłkarskim – na której obecnie znajduje się 36 nowoczesnych sal wykładowych, sześć symulatorów lotu, własna wieża kontroli lotów oraz specjalna droga startowa o 1800 m. Szkolący się tu piloci mieszkają na terenie akademii w pełni wyposażonych mieszkaniach jednoosobowych i mają dostęp do imponującej oferty obiektów rekreacyjnych, zajęć grupowych i najlepszych restauracji.

Szkolenie teoretyczne (52 tygodnie): We wszystkich 36 salach wykładowych znajdują się dwa 86-calowe ekrany dotykowe i oprogramowanie stworzone specjalnie na potrzeby EFTA. Piloci odbywają co najmniej 1 100 godzin szkolenia teoretycznego i korzystają z materiałów na własnych, połączonych ze sobą urządzeniach, które tworzą interaktywne środowisko szkoleniowe.

Faza praktyczna (52 tygodnie, 272 godziny): Uczestnicy ćwiczą na symulatorach i trzech typach samolotów szkolno-treningowych.

Oto co mówią dwaj absolwenci EFTA, a obecnie uczniowie piloci Emirates:

Thomas Saunders, uczeń pilot Emirates z Australii

„Od najmłodszych lat fascynowało mnie, jak tym wielkim maszynom udaje się utrzymać w powietrzu, i to był mój pierwszy krok na najwspanialszej ścieżce kariery. Emirates Flight Training Academy to świetna droga do pracy w najlepszej linii lotniczej na świecie. Poza tym czułem, że linia lotnicza, która tak bardzo dba o wysokie standardy i jakość, z pewnością zapewnia kształcenie i mentoring na najwyższym poziomie w branży lotniczej. Moje przeczucia się potwierdziły.

Kursanci EFTA tworzą niezwykle zintegrowany zespół. Szkolenie wydobywa z nas to, co najlepsze, i przygotowuje do długiej, satysfakcjonującej i owocnej kariery. Obiekty i infrastruktura są wyśmienite, a wszystko, czego potrzeba, jest tu na wyciągnięcie ręki.

Mój pierwszy lot był wyjątkowo surrealistycznym przeżyciem. Ja sam za sterami, przyroda w całej okazałości, niesamowity krajobraz Dubaju pode mną – to coś, o czym do tej pory tylko marzyłem. Rada dla osób rozważających karierę w lotnictwie – nie poddawajcie się i doceniajcie wszelkie turbulencje, zakręty i zwroty, bo doświadczenie buduje charakter, a efekty przekraczają najśmielsze wyobrażenia!”

Jordan Engeler – uczeń pilot Emirates z Australii

,,Zawsze niezmiernie fascynowało mnie lotnictwo i poczucie wolności, jakie się z nim wiąże. Wizja dowodzenia nowoczesnym samolotem, podróżowania w przestworzach i poznawania świata z unikalnej perspektywy niesamowicie mnie pociągała.

W EFTA uwielbiałem trzy rzeczy: najwyższej klasy obiekty szkoleniowe, doświadczonych i wspierających instruktorów oraz zróżnicowany i otwarty zespół. Emirates słynie z wyjątkowej dbałości o bezpieczeństwo, innowacyjności i najwyższych standardów w branży lotniczej. EFTA podziela te wartości i oferuje najwyższej klasy program szkoleniowy, który idealnie odpowiada moim ambicjom, aby zostać wysoko wykwalifikowanym pilotem. Dzięki nowoczesnemu zapleczu i flocie oraz doświadczonym instruktorom EFTA była dla mnie idealnym środowiskiem do nauki i rozwoju.

Mój pierwszy samodzielny lot był niesłychanie emocjonujący. Podczas rozbiegu nerwy mieszały się z podnieceniem, ale gdy tylko koła opuściły ziemię, wiedziałem, że spełniają się moje marzenia. Czułem, jak samolot reaguje na moje ruchy, a świadomość, że za ten lot odpowiadam tylko ja, jednocześnie dawało poczucie mocy i pokory.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here