Projektowanie regałów magazynowych

0
4426

 

Projektowanie regałów magazynowych

Kluczowym momentem przy kompletowaniu odpowiedniego wyposażenia magazynu jest oczywiście projekt. Na samym wstępie, producent systemów składowania przeprowadza rozmowy z klientem, obserwuje procesy zachodzące w jego magazynach, weryfikuje składowane produkty oraz ich rotację. To bardzo ważne, aby w konsultacjach brały udział wszystkie zainteresowane strony, czyli zarówno projektanci, nabywcy ale także finalni użytkownicy instalacji regałowych. Dopiero po poznaniu opinii każdej ze stron i zebraniu wszelkich informacji dotyczących każdego detalu można przystąpić do tworzenia projektu graficznego. Projekt musi być jak najbardziej przejrzysty aby implementacja systemu przebiegała płynnie. Często zdarza się, że projektantów jest kilku, zwłaszcza jeśli do wykonania są wyjątkowo duże instalacje. Projektanci wówczas wymieniają się swoimi doświadczeniami aby wspólnie wypracować rozwiązanie, które będzie optymalne dla klienta. Odpowiednio zaprojektowana instalacja regałów w ostatecznym rozrachunku może bardzo zredukować koszty utrzymania magazynu a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas, który w źle dobranych instalacjach jest często tracony w wyniku zbędnych lub nieoptymalnych procesów magazynowych.

Trzy etapy projektowania

Pierwszym etapem w tworzeniu magazynu jest projekt aranżacyjny pierwszego poziomu, który producent wykonuje na podstawie wytycznych klienta. Dane wejściowe, niezbędne na tym etapie to określenie podstawowego celu projektu, celów warunkowych i posiadanych ograniczeń, rodzaj składowanych towarów i ich różnorodność, natężenie przepływu materiałów oraz wielkość zapasów. Na tym etapie należy również uwzględnić aspekty, które mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowania magazynu.

Kolejnym etapem jest projekt poziomu drugiego, który na podstawie projektu budowlanego obiektu w którym magazyn się znajduje, pogłębionej analizy procesów magazynowych, specyfiki towaru oraz struktury dostaw i wysyłek optymalizuje jeszcze bardziej wykorzystanie kubatury magazynu.

W trakcie trzeciego etapu uwzględniamy w projekcie również dane dotyczące liczby pracowników i urządzeń potrzebnych do prawidłowej pracy magazynu oraz szczegółowe opracowanie technologii transportu wewnętrznego i magazynowania. W projekcie trzeciego poziomu wyznaczamy również parametry i wskaźniki ekonomiczne i techniczne dotyczące funkcjonowania magazynu.

Ważnym jest, aby w trakcie projektowania nie pominąć żadnych elementów, które mogą zakłócać funkcjonalność magazynu. Należą do nich np. drzwi, bramy czy świetliki, które same w sobie mogą również obniżać koszty zapewniając właściwe doświetlenie w ciągu dnia i redukując w ten sposób koszty energii elektrycznej. Wszelkiego rodzaju instalacje to również bardzo istotne elementy, np. jeśli nie uwzględnimy instalacji przeciwpożarowej możemy ponieść tego bolesne konsekwencje. Nie wolno również zapomnieć o posadzce i jej dylatacji, aby uniknąć uszkodzenia podłoża.

FOT. LOGI-MAX

Bezpieczeństwo

Istnieje kilka norm, w oparciu o które systemy muszą być projektowane. Norma PN-EN-15512:2011 określa konstrukcję, norma PN-EN-15635:2010 odnosi się do zastosowanych urządzeń dedykowanych do składowania a norma PN-EN-15620:2010 formułuje tolerancje na odkształcenia i sugeruje optymalne luzy manipulacyjne, które powinien posiadać regał magazynowy.

Stworzony w tych trzech etapach i w oparciu o powyższe normy projekt systemu magazynowego po wprowadzeniu do użytkowania będzie zapewniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, co z pewnością ucieszy każdego przedsiębiorcę.

Więcej o optymalizacji magazynu i zwiększeniu efektywności w swojej firmie dowiesz się na stronie naszego partnera: www.logi-max.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here