Wózki magazynowe, jakie są ich funkcje i zastosowanie?

0
6794

 

Powszechnie wiadomo, że oprócz regałów, podstawowym wyposażeniem magazynu są także wózki magazynowe.

Dobór odpowiedniego wózka to sprawa ogromnej wagi podczas kompletowania wyposażenia. Od tego czy dobrze wybierzemy wózek zależy efektywność i komfort pracy. Wózek musi być dopasowany zarówno do rodzaju przewożonego towaru jak i do regałów, które posiadamy czy metrażu, na którym wózek będzie pracował.

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów wózków magazynowych: Platformowe, piętrowe, gospodarcze, taczkowe, paletowe, wózki typu dolly, wózki elektryczne czołowe.

Wózki Bendi

FOT. BENDI

Wózki platformowe

Wózki magazynowe platformowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie przewożone są niewielkie ładunki i ważne jest szybkie tempo przemieszczania. Wózki te posiadają składane uchwyty i są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Można nimi przewozić nawet bardzo ciężkie i asymetryczne produkty. Składane wózki platformowe przydają się zwłaszcza przy samochodach dostawczych, gdzie po zakończeniu załadunku można je złożyć i bez problemu przewozić wraz z towarem, ponieważ nie zajmują one za dużo miejsca.

Wózki piętrowe

Wózki piętrowe wyposażone są w kilka blatów, których wysokości i ilości można regulować. Mogą być one dwu, trzy i czteropiętrowe. Tego typu wózek będzie świetnym rozwiązaniem jeśli zależy nam na przewożeniu artykułów już posortowanych. Niektóre modele posiadają również uchylne blaty ułatwiające składowanie. Wózek ten może służyć na sali wystawowej ponieważ dobrze nadaje się do ekspozycji asortymentu.

Wózki gospodarcze

Gospodarcze wózki magazynowe, podobnie jak wózki piętrowe posiadają kilka blatów, które układa się piętrowo (możliwe jest ułożenie od dwóch do czterech pięter). Służą one przeważnie do przewożenia akcesoriów serwisowych, sprawdzą się jako udogodnienie dla ekip sprzątających w biurach, hotelach czy centrach handlowych. Wózki te można wyposażyć w szereg dodatkowych opcji, jak np. wzmocnione blaty z włókna szklanego, szuflady, maty antypoślizgowe czy bardzo ciche kółka, które przydają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest cisza podczas pracy czyli np. w szpitalach przychodniach czy hotelach.
Jedną z odmian wózków gospodarczych są wózki warsztatowe, które mają solidną konstrukcję i są nieco bardziej wytrzymałe, posiadają też blaty z rantami zapobiegającymi zsuwaniu się drobnych przedmiotów. Wózki te służą do przewożenia wyposażenia warsztatów magazynowych czy hal montażowych.

Wózek ręczny taczkowy

Wózek ręczny taczkowy jest najczęściej używanym wózkiem w firmach transportowych, spedycyjnych oraz działach dystrybucji. Składa się on z niewielkiej platformy oraz ramy z ergonomicznymi uchwytami osadzonej na kołach. Platformę wsuwa się pod spód towaru leżącego na posadzce a następnie przechyla konstrukcję i tym samym w łatwy sposób podnosi się ładunek, który następnie możemy przewieźć do miejsca docelowego.

Wózki paletowe

Wózki magazynowe paletowe zwane potocznie „paleciakami” służą do przewożenia ładunków umieszczonych na paletach. Są one solidnie wykonane z wysokiej jakości stali dzięki czemu są bardzo trwałe oraz zapewniają wygodne i bezpieczne przemieszczanie ładunków. Jest to bardzo popularny typ wózka, pasuje do wszystkich standardowych wymiarów palet i jest używany w wielu magazynach czy na halach produkcyjnych. Jest to bardzo zróżnicowana grupa, różne wózki paletowe mają różną nośność oraz wyposażenie dodatkowe. Niektóre modele wyposażone są w moduł z silnikiem elektrycznym czy wbudowaną elektroniczną wagę. Paleciaki używane w przemyśle przeważnie posiadają gumowe kółka i rolki przy widłach z poliuretanu, natomiast w branży farmaceutycznej bardziej popularne są wózki z kołami i rolkami z nylonu, dzięki czemu łatwiej utrzymuje się czystość w magazynie.

Wózki podnośnikowe i platformy podnośne

Wózki podnośnikowe i platformy podnośne posiadają możliwość regulacji poziomu blatu. Rozwiązanie to ułatwia składowanie ładunku na niższych regałach a także zwiększa komfort i wydajność pracy na liniach montażowych. Poziom stołu roboczego można regulować za pomocą narożnego pedału, ręcznego naciągu lub modułu z silnikiem elektrycznym i wbudowaną baterią.

Wózki typu dolly

Wózki magazynowe typu dolly to mobilne platformy wyposażone w skrętne kółka. Pozwalają one skrócić czas pracy i dobrze funkcjonują w ciasnych magazynowych uliczkach. Sprawdzą się przy przewożeniu stosów skrzyń czy plastikowych pudeł. Niektóre modele wózków typu dolly posiadają chowane kółka czy dużą rozkładaną skrzynię.

Wózki elektryczne czołowe

Wózki elektryczne posiadają system napędowy oparty na silnikach prądu zmiennego (AC). Silniki te zapewniają wysoką sprawność energetyczną, nie wymagają konserwacji, są trwałe i mają bardzo długi okres eksploatacji. Wpływ wywierany na środowisko przez wózki elektryczne czołowe jest minimalny, nie emitują one spalin, mają niski poziom wibracji oraz hałasu a jednocześnie zapewniają pełną moc przy pracach z dużym obciążeniem oraz wysoką dynamikę jazdy.

Wózki wysokiego składowania

Wózki wysokiego składowania przeznaczone są do pracy z wysokimi, wielopoziomowymi regałami. W grupie tej znajduje się bardzo wiele modeli, każdy zoptymalizowany pod względem ergonomii i dopasowany do konkretnych warunków pracy oraz do konkretnych regałów. Mogą one pracować w wąskich i niskich alejkach, obsługują regały paletowe, wjezdne oraz przepływowe, nadają do eksploatacji jedno i wielozmianowej.

Jak widać istnieje sporo różnych rodzajów wózków magazynowych, każdy z innymi udogodnieniami, dostosowanymi do specyficznych warunków pracy. Z pewnością każdy przedsiębiorca znajdzie sprzęt odpowiadający jego potrzebom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here