Każdego przedsiębiorcę, który zastanawia się nad wybudowaniem czy modernizacją już istniejącego magazynu z pewnością nurtuje jedno pytanie: jakie wybrać regały?
Z czego powinny być wykonane? Czy lepsze są regały standardowe czy z profili hutniczych? Co jest tańsze i bardziej efektywne? Paradoksalnie odpowiedź na to pytanie jest dość prosta.Standardowo regały produkuje się z profili zimno giętych.
Regały
FOT. LOGI-MAX
Jest to niskobudżetowa alternatywa dla ładunków lżejszych. Ich zaletą jest z pewnością niska cena. Jeśli jednak mamy do składowania nieco cięższe przedmioty zaleca się raczej regały paletowe wykonane z profili hutniczych IPE. W porównaniu do klasycznych regałów paletowych z blachy profile hutnicze są znacznie bardziej odporne na uderzenia (np.: wózkiem widłowym) dzięki czemu nie odkształcają się. Co prawda kosztują więcej ale też są tanie w eksploatacji. Są w zasadzie całkiem bezobsługowe i trudno je uszkodzić więc nie jesteśmy narażeni na koszty naprawy czy wymiany poszczególnych elementów. Są one również zabezpieczone przeciw korozji za pomocą powłoki lakierniczej w dowolnym kolorze lub ocynkowania ogniowego.
Regał 5-cio modułowy, poziomy 0+3
FOT. LOGI-MAX
Ponieważ konstrukcje z profili hutniczych dobrze znoszą duże obciążenia, wykonuje się z nich regały wspornikowe oraz ciężkie regały do kręgów stali.
Regały wspornikowe stosuje się do składowania wielu rodzajów ładunków, jak np. płyty meblowe, drewno konstrukcyjne, stal, aluminium i metale nieżelazne, tworzywa sztuczne itp. Regały te nadają się świetnie do składowania ładunków dłużycowych np. profili, belek lub desek, a także płyt wiórowych, przęseł ogrodzeniowych, arkuszy blachy itp.
Regały wspornikowe nie posiadają przednich słupów nośnych, co sprawia, że przestrzeń składowania ograniczona jest tylko z jednej strony – na plecach regału.
Regał na kręgi stali
FOT. LOGI-MAX
Długość wsporników można dopasować do gabarytów składowanego ładunku, a ich rozstaw w pionie można regulować co 100 mm. Dzięki temu rozwiązaniu na jednym regale można przechowywać towary o różnych gabarytach, ciężarze czy też sposobach pakowania.
Wszystkie ładunki składowane na regałach wspornikowych są dobrze widoczne i łatwo dostępne. Dzięki modułowej konstrukcji regały te pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
Regały ciężkie
FOT. LOGI-MAX
Jeśli natomiast do składowania mamy kręgi stali lub inne, niewymiarowe, duże produkty możemy zdecydować się na regały do kręgów stali. W tym przypadku wielkość miejsca paletowego dobiera się zgodnie ze wskazówkami klienta. Kręgi stalowe można ustawiać pionowo lub poziomo na paletach.
Regały wspornikowe
FOT. LOGI-MAX
W przypadku regałów wspornikowych można wykonać je z profili zimno giętych, jeśli tylko zamierzamy składować lekkie ładunki i mamy wystarczająco szeroki korytarz roboczy, żeby wózek widłowy miał pełną swobodę poruszania i nie miał możliwości uderzenia o regał. Regały do kręgów stali wykonuje się już wyłącznie z profili hutniczych ze względu na wagę składowanych towarów.
Regały z profili hutniczych polecane są również, jeżeli korytarz roboczy jest węższy i wózek widłowy podczas pracy może zahaczyć o regał – nie musimy się bowiem wówczas bać o uszkodzenia.