Cyfryzacja w segmencie opon do samochodów ciężarowych oraz maszyn przemysłowych wprowadza ogromne zmiany w prowadzeniu pojazdów na co dzień, a także w zarządzaniu ich flotą.

Firma Nokian Tyres zaprezentowała inteligentne opony Intuitu w listopadzie zeszłego roku na targach Agritechnica w Hannoverze. Teraz technologia Intuitu będzie dostępna w wybranych oponach do pojazdów rolniczych, a ich sprzedaż rozpocznie się od Finlandii.

Inteligentne rozwiązanie do opon Nokian Tyres Intuitu od razu spotkało się z uznaniem przyszłych użytkowników ze względu na prostotę jego wdrożenia: aby odczytywać poziom ciśnienia i temperatury opon w smartfonie, wystarczą opony z sensorami oraz aplikacja.

„Szczególnie entuzjastycznie podeszli do niego menedżerowie floty, którzy docenili dostępność najważniejszych danych i alarmów oraz minimalne wymagania konfiguracyjne” — powiedział Matthew Crocker, menedżer produktu w Nokian Tyres. „Opony najwyższej klasy do traktorów to inwestycja, o którą warto dbać”.

Cyfrowa przewaga

W obecnej fazie system Nokian Tyres Intuitu obejmuje inteligentne opony z czujnikami oraz aplikację do urządzeń mobilnych. Aby rozpocząć korzystanie z niego, wystarczy zamówić inteligentne opony i pobrać aplikację. Inteligentne opony rejestruje się w aplikacji, która pokazuje ich położenie, ciśnienie i temperaturę w każdym wyposażonym w nie pojeździe. Właściciele flot mogą dodawać w aplikacji dowolną liczbę kierowców i pojazdów. Dzięki temu kierowcy mogą na bieżąco otrzymywać informacje i powiadomienia o aktualnie używanym pojeździe, a menedżerowie floty zyskują lepszy wgląd w ogólny stan opon i maszyn. Inteligentne i łatwe we wdrożeniu rozwiązanie do opon inteligentnych zapewnia też korzyści producentom maszyn ze względu na większą aktywność klientów. Istotną zaletą rejestracji opon w Intuitu jest wydłużenie gwarancji.

„Wiedza o stanie opon pomaga w zaoszczędzeniu na kosztach paliwa i zwiększa bezpieczeństwo pracy” — mówi Matthew Crocker. „Cyfryzacja opon ma jednak dużo większy potencjał i pracujemy już nad wieloma świetnymi pomysłami!”.

Intuitu w działaniu

Rozwiązanie do inteligentnych opon Intuitu zostało wszechstronnie sprawdzone i stanowi już ważny element codziennej pracy użytkowników w fazie testowej. Fiński usługodawca z branży utrzymania nieruchomości Jari Suontausta używa Intuitu we flocie trzech traktorów. Cyfrowy aspekt opon zmienił jego sposób pracy.

„Rozwiązanie Intuitu Nokian Tyres ułatwia monitorowanie stanu opon i zapewnia oszczędności finansowe” — mówi Jari Suontausta. „Teraz dzień rozpoczynam bezstresowo — wystarczy rzut oka na smartfon, by się przekonać, że wszystko jest w porządku”.

Jari Suontausta jest także pod wrażeniem szybkości reakcji na problemy z oponami, jaką umożliwia Nokian Tyres Intuitu. „Czasami pracujemy w miejscach, w których leży dużo gwoździ i elementów metalowych, dlatego zdarzają się przebicia” — wyjaśnia Jari Suontausta. „Naprawić je można łatwo i tanio, pod warunkiem że zostaną szybko wykryte, ale jeśli problemu nie zauważy się na czas, bardzo droga opona może się zmarnować”.

Dostępne już teraz, gotowe na przyszłość

Sprzedaż inteligentnych opon Nokian Tyres Intuitu rozpoczyna się stopniowo — najpierw w Finlandii i obejmuje cztery flagowe opony do traktorów: Nokian Ground King, Nokian TRI 2, Nokian Hakkapeliitta TRI i Nokian Tractor King. Dostawy zamówień z fabryki rozpoczną się we wrześniu i wtedy też zostanie udostępniona do pobrania aplikacja Intuitu. Zamówienia będzie można składać w pierwszej fazie w sieci sprzedaży opon Vianor, a następnie także u innych sprzedawców. Opony są dostarczane w standardowych terminach.

„Finlandia to nasz rodzimy rynek, a klienci są tu ciekawi nowych technologii” — mówi Manu Salmi, starszy wiceprezes i dyrektor zarządzający Nokian Heavy Tyres. „Mamy jednak plany zwiększania dostępności tych opon także w innych krajach”.

Manu Salmi z wyraźnym entuzjazmem zapatruje się na wejście do zupełnie nowego, cyfrowego świata. „Po wieloletnich testach i pracach rozwojowych przyjemnie jest zaoferować naszym użytkownikom te cyfrowe funkcje, które zmieniają sposób pracy” — mówi Manu Salmi. „Dążymy do tego, by zapewnić klientom spokój dzięki bezpieczniejszej, bardziej efektywnej i ekologicznej pracy, a temu właśnie służy Intuitu”.

Aktualnie dostępne funkcje Intuitu już teraz zmieniają sposób użytkowania opon, ale będzie ich więcej. Trwają na przykład prace nad pomiarami głębokości bieżnika oraz integracją Nokian Tyres Intuitu z własnym oprogramowaniem maszyn.

„To wielkie osiągnięcie, może nawet największe, ale prace rozwojowe wciąż trwają” — mówi Manu Salmi. „Dopiero zaczynamy przygodę z cyfryzacją, ale ambicja nie pozwoli nam na tym poprzestać!”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here