Poczta Polska konsekwentnie realizuje jedną z najważniejszych inwestycji na przestrzeni ostatnich lat. Kolejnym etapem przedsięwzięcia jest uruchomienie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy sortera do budowanej hali Warszawa II. Maszyna ta jest sercem każdej pocztowej sortowni, od której zależy niezawodność i efektywność pracy. Dlatego też Poczta inwestuje w modernizację, wymianę i montaż urządzeń w posiadanych i nowych obiektach.

Maszyna, którą zakupi Poczta Polska, będzie największym oraz najnowocześniejszym jak dotąd sorterem, wykorzystywanym  do automatycznego rozdziału przesyłek kurierskich. Maszyna zostanie wykonana w technologii „Cross-Belt”.  Sorter wyposażony w ponad 300 ześlizgów (kierunkowych, pionowych) pozwoli na dynamiczny rozdział przesyłek do poziomu punktów oddawczych i rejonów doręczeń. Wysokowydajne urządzenie, zgodnie z założeniami, posegreguje nawet 15 tys. przesyłek na godzinę. Do jego kompleksowej obsługi i osiągnięcia maksymalnej wydajności operacyjnej potrzebnych będzie około 50 pracowników. Pomimo tego, dzięki wysokiej automatyce pracy, efektywność segregacji przesyłek znacząco wzrośnie, co przełoży się na terminowość świadczonych usług.

–  Automatyzacja Poczty Polskiej już trwa, a z biegiem czasu, jak widać, nabiera coraz większego rozpędu i intensyfikacji. Nasza strategia zakłada znaczące wzrosty przychodów z przesyłek kurierskich oraz rozwój usług logistycznych. To szansa dla Poczty Polskiej, której potencjał jako największej w kraju spółki logistycznej, jest naprawdę ogromny. W tym celu inwestujemy w automatyczne sortery oraz systemy informatyczne, a także pozyskujemy nowe hale do sprawnej obsługi różnego rodzaju przesyłek – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Nowoczesny sorter zostanie zakupiony do nowego obiektu, który zostanie oddany do użytku pod koniec 2023 r. Budowany kompleks o łącznej powierzchni prawie 50 tys. m2 obejmie budynki hali magazynowej cross dock oraz hali magazynowo – operacyjnej dedykowanej sortowaniu i ekspediowaniu przesyłek KEP, w której zostanie zamontowany sorter. Poza budynkami operacyjnymi w kompleksie zostaną ulokowane budynki z funkcją wsparcia oraz zaplecza technicznego.

–  Inwestycje w nowoczesny park maszynowy umożliwią Poczcie skuteczniejsze konkurowanie na wymagającym, ale perspektywicznym rynku kurierskim. Dzięki realizowanym przez nas projektom zwiększy się zakres automatyzacji pracy, a co za tym idzie  i wolumen obsługiwanych przesyłek. Zyskają na tym zarówno pracownicy, dotychczas wykonujący wiele czynności manualnie, jak i klienci, oczekujący najwyższej jakości świadczonych przez nas usług – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.  

Poczta Polska podejmuje szereg działań zmierzających ku unowocześnieniu obecnej sieci logistycznej oraz jej umaszynowieniu, co w perspektywie najbliższych lat pozwoli Spółce na realizację celów, stanowiących jeden z filarów strategii, w tym dalszy rozwój biznesu w obszarach usług kurierskich i paczkowych, e-commerce i usług logistycznych.

W ramach realizacji projektu Architektura Sieci Logistycznej, jeszcze w tym roku Spółka zakłada  zakończenie prac wewnątrz hali logistycznej we wrocławskiej sortowni, zakończenie prac adaptacyjnych i rozpoczęcie prac związanych z umaszynowieniem obiektu w Lublinie oraz uruchomienie postępowania na wykonawcę prac adaptacyjnych dla sortowni Lisi Ogon pod Bydgoszczą. Rozpoczęto także prace przygotowawcze do pozyskania obiektów logistycznych wchodzących w skład infrastruktury Poczty Polskiej w Krakowie i Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here