Obecnie magazyny zaliczają się do najbardziej kosztochłonnych działów w przedsiębiorstwie.
Ponieważ każde przedsiębiorstwo szuka rozwiązań, które zmniejszą koszty i zwiększą sprzedaż oczywistym jest fakt, że w końcu chęć optymalizacji kosztów dosięgnie również magazyny. W ich przypadku sprawa jest tym trudniejsza, że koszty te są ukryte w wielu miejscach i niekiedy trudno je wyodrębnić z całości i przypisać do odpowiedniej kategorii. Nie jest to jednak zadaniem niewykonalnym.
Oczywiście inaczej będzie przebiegała optymalizacja kosztów w przypadku magazynu, który już istnieje a inaczej w przypadku nowopowstającego. Ponadto każdy magazyn jest inny i ma swoją specyfikę ze względu na towar, który jest w nim składowany. Zatem co możemy zrobić aby zoptymalizować koszty utrzymania magazynu?
Optymalizacja kosztów
FOT. STOCK
W pierwszej kolejności trzeba zdać sobie sprawę co te koszty generuje. Czynników jest bardzo dużo, możemy jednak z łatwością wyodrębnić te najistotniejsze. Należą do nich: utrzymanie i konserwacja obiektów technicznych, placów manewrowych czy dróg wewnętrznych, przeglądy techniczne budynków, zakup wyposażenia ruchomego magazynu czyli środków transportu (np. wózki widłowe), zakup wyposażenia statycznego czyli palet, regałów, słupów ochronnych itp. a także serwis zakupionych elementów: regałów, wózków, oświetlenia i urządzeń ochronnych. Oczywiście zakupiony sprzęt oraz materiały eksploatacyjne z czasem się zużywają a ich wymiana również kosztuje.
Kiedy wymienimy sobie wszystkie koszta wydawać by się mogło, że ich obniżenie jest nierealne. Na szczęście jest to tylko pierwsze wrażenie, bowiem te koszta da się zoptymalizować nie ryzykując obniżenia jakości wykorzystywanych materiałów oraz nie obawiając się zmniejszenia bezpieczeństwa.
Metalowe palety
Wymiana standardowych, drewnianych lub tekturowych palet na te metalowe może przynieść znaczne oszczędności. Metalowe palety są bardziej bezpieczne od drewnianych a przede wszystkim bardziej trwałe, dzięki czemu nie ma konieczności ciągłych napraw i wymian co oczywiście przekłada się na obniżenie kosztów ich użytkowania.
Produkty poprawiające bezpieczeństwo i wspierające utrzymanie ruchu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy przedsiębiorca musi umieścić osłony na narożnych słupach regałów aby zapobiec ich uszkodzeniu. Możemy jednak zamiast zwykłych regałów zakupić wykonane z profili hutniczych regały paletowe ciężkie, które nie wymagają żadnych zabezpieczeń, są bowiem odporne na uderzenia. Jeśli się na nie zdecydujemy będziemy musieli zainwestować na początku nieco więcej niż przy zakupie standardowych regałów, jednak inwestycja ta zwróci nam się w przyszłości, gdyż regały paletowe ciężkie są całkowicie bezobsługowe i znacznie tańsze w eksploatacji.
FOT. LOGI-MAX
W korytarzu roboczym możemy zastosować również odbojnice do prowadzenia wózka, które nie tylko są dodatkowym zabezpieczeniem regałów (ponieważ odseparowują od nich wózek) ale też pozwalają na znacznie zwężenie korytarza roboczego i zwiększenie powierzchni składowania co naturalnie wpływa na zmniejszenie kosztów utrzymania magazynu. Na rynku dostępne są też specjalne wózki, które aby móc swobodnie manewrować potrzebują korytarza szerokości niecałych dwóch metrów a nie czterech, jak w przypadku standardowych wózków widłowych. Łatwo zauważyć o ile zwiększa się wówczas przestrzeń do składowania palet z towarem a jak wiadomo optymalne rozmieszczenie towaru w magazynie przynosi największe oszczędności.
System identyfikacji pozycji magazynowej
Szukanie małych partii produktów w ogromnym magazynie jest niekiedy bardzo trudne i wymaga sporo czasu. Dlatego warto zainwestować w system automatycznej identyfikacji pozycji, dzięki któremu pracownicy magazynu będą mogli szybko namierzyć potrzebny towar. Co prawda użytkowanie takiego systemu wymaga dodatkowej pracy, ponieważ każdy produkt musi być do niego wprowadzony po przyjęciu a także trzeba rejestrować w systemie wszystkie jego ruchy. Jednak w dłuższej perspektywie ta praca nam się opłaci powodując oszczędność w wykorzystaniu przestrzeni magazynowej oraz czasu.
Nowoczesny system IT
Istnieje również możliwość zlecenia specjalistycznej firmie IT wykonania systemu informatycznego dedykowanego specjalnie dla konkretnego magazynu. System taki ma za zadanie informować szefów działów o brakach i stanach magazynowych, co pozwala uniknąć kar za niedostarczenie towaru klientowi w przypadku ewentualnego braku towaru na magazynie, ponieważ kiedy stany magazynowe mamy pod kontrolą brak taki nie wystąpi. Jednak nie tylko braki magazynowe generują koszta, również zbyt wysokie stany zapasów działają na naszą niekorzyść, ponieważ miejsce w magazynie jest niepotrzebnie zajmowane przez produkty, których jest za dużo, zamiast przez takie, które są bardziej w danym momencie potrzebne. Dlatego też specjalny, zaprojektowany dla nas system informatyczny może być bardzo przydatny.
Wszelkie ułatwienia i systemy oczywiście są pomocne, jednak pamiętać należy, że to człowiek się nimi posługuje. Dlatego też największe ograniczenie kosztów magazynu możemy uzyskać zatrudniając odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza kierownika magazynu, któremu generowane przez magazyn koszta nie będą obojętne.
Więcej o optymalizacji magazynu i zwiększeniu efektywności w swojej firmie dowiesz się na stronie naszego partnera: www.logi-max.pl