Magazyny dla ładunków dłużycowych (regały wspornikowe – wózki specjalne, boczne, 4-kierunkowe)

0
3330

Regały wspornikowe

Jednym z największych wyzwań dla magazynierów jest przechowywanie ładunków o niestandardowej długości, takich jak rury, drewniane deski, metalowe profile i płyty, meble czy panele podłogowe. Doskonałym rozwiązaniem wówczas są regały wspornikowe. Składają się one z pionowych kolumn oraz podstawy, która zapewnia stabilność konstrukcji. Ładunki składuje się na metalowych ramionach przymocowanych do kolumn. Ramiona pochylone są zazwyczaj o 2° w kierunku kolumn aby przechowywanie było bezpieczne.
Jest to system modułowy, składa się z łatwych w montażu, różnorodnych elementów, dzięki czemu regały wspornikowe można dostosować do każdego rodzaju magazynu. Zapewniają one również sporą oszczędność przestrzeni, ponieważ towary ułożone poziomo można spiętrzać jedne na drugich, zachowując jednocześnie dobry dostęp do pojedynczych produktów czy paczek. Bezpieczeństwo i wytrzymałość konstrukcji zapewniają pionowe usztywnienia, wzmocnienia i zabezpieczenia słupów oraz blokady zabezpieczające. Nośność przypadająca na ramię może wynosić do 4000 kg w zależności od modelu regału.

 

REGAŁY WSPORNIKOWE MALOWANE PROSZKOWO

FOT. LOGI-MAX

 

Ramiona wysięgników można zamontować na różnych wysokościach. Regały wspornikowe mogą być również jednostronne lub dwustronne a także wewnętrzne lub zewnętrzne. Te, których przeznaczeniem jest użytkowanie na zewnątrz pokrywa się specjalną farbą lub wykonuje się w wersji ocynkowanej zanurzeniowo. Regały wspornikowe można obsługiwać ręcznie lub z pomocą suwnic czy wózków widłowych.
Elementami, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze i obliczaniu rozmieszczenia regałów wspornikowych są: waga, rozmiar oraz sztywność towaru, który będziemy składować a także typ urządzenia, którym regały będą obsługiwane. Długie towary muszą być wsparte na minimum dwóch ramionach. Towar może wystawać po bokach maksymalnie o połowę odległości pomiędzy dwoma sąsiednimi ramionami. Ciężar i giętkość składowanego towaru wpływa na ilość oraz grubość kolumn koniecznych do zagwarantowania wytrzymałości i stabilności konstrukcji. Wysokość kolumn może wynosić od 2 do 7,5 metra a wykonuje się je z metalowych profili walcowanych na gorąco. Posiadają one żłobienia umożliwiające montaż ramion przykręcanych lub ramion z hakami na różnych wysokościach. Specjalnie zamontowane blokady zapobiegają przypadkowemu wypadnięciu ramion. Kolumny łączy się z podstawą regału skręcając ze sobą płytki mocujące, co zapewnia właściwe podparcie. W razie konieczności regał można również przymocować do podłoża. Za pomocą usztywnień pionowych oraz łącząc ze sobą wszystkie kolumny jednego regału uzyskuje się stabilność wzdłużną.
Ramiona regałów wspornikowych to profile walcowane na gorąco, które przymocowuje się do kolumn za pomocą śrub lub haków. Są one lekko pochylone w stronę kolumn aby zapobiegać zsuwaniu się ładunków. Na jednym końcu ramiona posiadają element centrujący aby ułatwić wprowadzanie towaru.
Opcjonalnym elementem zestawu są ograniczniki dołączane do ramion w postaci metalowego pręta zakończonego plastikową zatyczką, które zapobiegają upadkowi ładunków składowanych luzem. Aby zapobiec spadaniu małych przedmiotów na ramionach regałów wspornikowych montuje się stalowe kraty.

Ze względu na kształt, ciężar i elastyczność składowanego materiału regały wspornikowe podzielić możemy na lekkie oraz ciężkie.

REGAŁY WSPORNIKOWE

FOT. LOGI-MAX

Regały wspornikowe lekkie

Regały wspornikowe lekkie nadają się do przechowywania długich przedmiotów o stosunkowo niewielkiej wadze, które należy składować poziomo takich jak rury czy drewniane belki. Regały te zapewniają bezpieczeństwo oraz łatwy dostęp do produktów, ponieważ można je układać jedne nad drugimi zachowując odpowiedni odstęp dzięki regulowanym ramionom. Regały wspornikowe lekkie mogą być jednostronne, ustawiane przy ścianach lub dwustronne. W razie potrzeby system ten można bardzo łatwo rozbudowywać o kolejne segmenty oraz konfigurować w szerokim zakresie. Przeważnie regały dostępne są w kolorze niebieskim, ale na życzenie klienta producent może również dostarczyć inne kolory.

Regały wspornikowe ciężkie

Regały wspornikowe ciężkie zrobione z wytrzymałych, gorącowalcowanych elementów sprawdzą się w przypadku konieczności składowania cięższych, dużych i nieporęcznych przedmiotów. Ciekawą opcją jest tutaj możliwość pochylenia ramion pod różnymi kątami. Rozwiązanie to sprawdzi się np. w salonach wystawowych z meblami, ponieważ pozwala ono na swobodne oglądanie przedmiotów.

Zewnętrzne regały wspornikowe

Aby chronić towar składowany na zewnętrznych regałach wspornikowych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr zaleca się uzupełnienie systemu w elementy takie jak zadaszenia czy fasady.

Magazyny samonośne

W magazynach samonośnych regały wspornikowe są częścią konstrukcji budynku. Oprócz własnego ciężaru oraz ciężaru ładunków utrzymują również ciężar stropu i elementów konstrukcyjnych. Rozwiązanie to pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Taki magazyn jest oczywiście odporny na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne takie jak ruchy sejsmiczne, wiatr czy zalegający na dachu śnieg.

Regały wspornikowe, zarówno lekkie jak i ciężkie mają sporo plusów. Zapewniają dobrą widoczność oraz łatwy dostęp do każdego poziomu składowania. Pozwalają wykorzystać całą wysokość magazynu a nawet pozwalają rozszerzyć jego powierzchnię o magazyn zewnętrzny. Na tym samym regale można składować elementy o różnej długości.
Jeśli szukamy sposobu na zwiększenie efektywności wykorzystania dostępnej powierzchni magazynowej istnieje również możliwość zamontowania regałów wspornikowych na ruchomych podstawach. W rozwiązaniu tym potrzebujemy tylko jeden korytarz, ponieważ podstawy regałów wyposażone są w silniki, elementy napędowe i koła a więc regały się przesuwają. Dla bezpieczeństwa koła poruszają się po szynach osadzonych w posadzce Dzięki maksymalizacji użycia powierzchni posadzki można zwiększyć pojemność magazynu nawet do 80%.
Do manewrów pomiędzy regałami wspornikowymi najczęściej używa się czterokierunkowych wózków widłowych. Ich konstrukcja umożliwia załadunek bokiem i mogą przewozić profile o długości do 12 metrów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo po bokach korytarza roboczego montuje się prowadnice dla wózków.

Więcej o optymalizacji magazynu i zwiększeniu efektywności w swojej firmie dowiesz się na stronie naszego partnera: www.logi-max.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here