Gdańska spółka w ramach rozbudowy sieci ciepłowniczej rozpoczyna kolejne odważne przedsięwzięcie, które umożliwi doprowadzenie ciepła na górny taras Gdańska. Powstaje nowy 11-kilometrowy odcinek sieci, który obejmie dzielnice Matarnia, Jasień i Kokoszki.

Od czerwca Grupa GPEC prowadzi działania związane z przyłączeniem górnego tarasu miasta. Powstało już ponad 2 km sieci m.in. w okolicach osiedla Wspólne Ogrody. Przeprowadzenie prac umożliwią fundusze uzyskane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki dofinansowaniu UE system można poprowadzić dalej – do budynków przy ul. Budowlanych oraz w kierunku Matarni.

Jednym z najważniejszych etapów prac będzie przekroczenie Obwodnicy Trójmiasta. Przewiert rozpoczął się 6 października. Do jego realizacji wykorzystana zostanie jedna z kilku w Europie otwartych głowic do mikrotunelingu. Powstanie przewiert o średnicy 1,8 m, długości 110 m na głębokości 8 metrów. W środku zostaną umieszczone trzy stalowe rury stalowe o średnicy 720 mm, a w każdej z nich umieszczona zostanie sieć preizolowana o średnicy 400 mm.

Przewierty

FOT. GPEC

Jeszcze czystsze powietrze w Trójmieście

W marcu, wspólnie z Urzędem Miasta, zapytaliśmy mieszkańców Jasienia, Kokoszek i Matarni o to, co jest najlepszym sposobem na poprawę jakości powietrza w mieście. Ponad połowa zadeklarowała, że jest to przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ruszyliśmy więc z projektem – mówi Anna Jakób, członek zarządu GPEC. – Mamy doświadczenie w realizacji skomplikowanych technicznie inwestycji. W 2015 roku połączyliśmy siecią ciepłowniczą gdańskie dzielnice Przeróbka i Stogi. Wykonaliśmy tam skomplikowany przewiert sterowany pod dnem rzeki – dodaje.

Największymi zaletami ciepła z sieci są cena, wygoda oraz bezpieczeństwo dostaw. Sieć ciepłownicza z powodzeniem wypiera z użytkowania przestarzałe sposoby ogrzewania domów i mieszkań. Ponadto jego koszt jest porównywalny z ogrzewaniem gazowym. Jednak w przeciwieństwie do gazu, ceny ogrzewania centralnego są stabilne i przewidywalne. Dodatkowo korzystanie z niego jest bardziej ekologiczne niż ogrzewanie węglowe. Dzięki ciepłu płynącemu z sieci z trójmiejskich miast systematycznie znikają piece węglowe.

Do grudnia, w ramach rozbudowy powstanie łącznie ok. 11 km nowej magistrali ciepłowniczej, która połączy trzy gdańskie dzielnice z systemem oplatającym pozostałą część miasta. Dostęp do nowej sieci ciepłowniczej zyska aż 30 tys. mieszkańców. Pierwsze dostawy ciepła ruszą jeszcze w tym roku.

Ważna informacja dla mieszkańców:
W związku z prowadzonymi pracami i potrzebą przełączenia systemów, planowane są okresowe przerwy w dostawach ciepła:

na przełomie września i października – dzielnica Matarnia
na przełomie listopada i grudnia – dzielnica Jasień, Kokoszki, Matarnia
O szczegółach przerw będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz ogłoszeniami na klatkach schodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here