Ułatwienia w transporcie detali / segregacja detali (pojemniki transportowe)

0
3746

 

Bezpieczeństwo przechowywania produktów i koszty transportu oraz magazynowania są bardzo ważnym elementem w przemyśle. Na szczęście jest sporo możliwości dzięki którym możemy zmniejszyć koszty nie rezygnując jednocześnie z jakości oraz dbając o bezpieczeństwo naszych produktów. Oprócz doboru odpowiednich regałów magazynowych czy wózków warto również zadbać o dobór odpowiednich pojemników transportowych, które ułatwią transport oraz segregację detali.

KOSZ ŁADUNKOWY

Kosz ładunkowy jest to składana paleta w postaci prostopadłościennej skrzyni z pokrywą. Wykonany z metalowych kształtowników szkielet wypełnia się odpowiednio profilowaną, falistą blachą. W narożnikach ramy, która stanowi podstawę skrzyni znajdują się nóżki. W pokrywie z kolei znajdują się elementy kątownikowe, dzięki którym nóżki kolejnej palety się nie przesuwają. Umożliwia to składowanie skrzynek jedna na drugiej.
Inny wzór skrzyni to metalowa paleta, której ścianki wypełnione są siatką. Ramy ścian bocznych zrobione są z kształtownika. W górnym końcu każdego pionowego kształtownika znajdują się elementy podporowo-dysonansowe w postaci czopów. W nóżkach zamocowanych pod każdą ramą znajdują się gniazda ustalające, które umożliwiają spiętrzanie palet. Skrzynka ta, wyróżnia się brakiem poziomej ramy oraz nadstawki w górnej części.

FOT. LOGI-MAX

Na rynku dostępne są również specjalne nadstawki złożone z trzech ram wypełnionych siatką, które po przyłączeniu do palety tworzą kosz ładunkowy. Po złączeniu palety z nadstawką można kosze ładunkowe spiętrzać dzięki specjalnym miseczkom umieszczonym w górnych narożnikach, które pełnią funkcję stabilizującą paletę. Sama nadstawka jest elementem składanym. Odpowiednio dopasowana do niej wielkościowo paleta posiada w części nośnej otwory umożliwiające umocowanie na niej nadstawki za pomocą haczykowatych wypustek. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że wielkości palet muszą być znormalizowane tak żeby pasowały do wielkości kosza a także konieczność wykonywania skomplikowanych otworów dla elementów haczykowatych nadstawki.
Powstała również konstrukcja dużego, składanego kosza ładunkowego, który można spiętrzać oraz nadającego się do przenoszenia za pomocą wózków widłowych. Kosz ten posiada cztery ścianki, w tym jedną dzieloną w połowie, tak aby górna jej część tworzyła uchylaną klapę. Posiada on, podobnie jak poprzedni model, miseczki stabilizujące usytuowane w górnych narożach natomiast na dole znajduje się rama z przyspawanymi do niej ceownikami, tak, że tworzą ucha. Pełnią one funkcje podpierająco – transportowe, dzięki nim można transportować koszt za pomocą wózka widłowego. Standardowo rama oraz ściany boczne pojemnika wypełnione są siatką, w razie konieczności można również wzmocnić te elementy poprzeczkami.
Oczywiście występuje ogromne zróżnicowanie pojemników transportowych w zależności od branży, w jakiej mają być używane. Inne będą kosze używane w piekarnictwie i cukiernictwie, inne w przemyśle mięsnym a jeszcze inne w branży budowlanej czy budownictwie. Oszczędność miejsca pozwalają uzyskać np. pojemniki gniazdowe, które przy obrocie 180 stopni wchodzą jeden w drugi. Pojemniki do przechowywania żywności posiadać muszą atesty i być poddane specjalistycznym badaniom zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Muszą to być skrzynki niezawodne i trwałe, które sprawdzą się również w trudnych warunkach, np. przy głębokim mrożeniu. Z kolei skrzynki magazynowe używane w przemyśle budowlanym, elektrotechnicznym czy motoryzacyjnym muszą być odporne na duże obciążenia.
Dla polepszenia funkcjonalności skrzynek można dokupić różnego rodzaju dodatki, np. nadruki dla oznakowania pojemników, możliwości plombowania, dodawania przegród, kieszeni na etykiety, chipów RFiD czy kodów kreskowych.

Więcej o optymalizacji magazynu i zwiększeniu efektywności w swojej firmie dowiesz się na stronie naszego partnera: www.logi-max.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here