Tworząc nowoczesny magazyn, nie można zapomnieć o kluczowym wyposażeniu. Regały wspornikowe idealnie sprawdzą się do składowania dużych obiektów, z kolei regały paletowe oferują sporą uniwersalność. To dwa elementy, których nie może zabraknąć w dobrze zarządzanym magazynie.
Zastosowanie regałów paletowych
Regały paletowe cechują się przede wszystkim ogromną wszechstronnością. Można na nich bezpiecznie przechowywać obiekty o bardzo różnych wymiarach – bez względu na ich kształt czy materiał, z których są wykonane. Z tego względu regały paletowe można w prosty sposób dopasować pod kątem potrzeb magazynu, by pozwalały na sprawną, bezpieczną i wydajną pracę w każdym scenariuszu.
Ta uniwersalność sprawia, że regały paletowe świetnie sprawdzają się w magazynach dostosowanych do realiów współczesnej logistyki. Można dzięki nimi idealnie wykorzystać dostępną przestrzeń – dzięki temu efektywność magazynu i sprawność pracy może być zauważalnie większa. Co istotne, na regałach paletowych można przechowywać przeróżne gabaryty, przez co mogą służyć jako podstawa funkcjonowania systemu przechowywania.
Warto zaznaczyć, że regały paletowe nie należą do kosztownych inwestycji. Dotyczy to nawet rozwiązań przygotowanych specjalnie pod kątem potrzeb konkretnego klienta. Ich cena zwraca się przeważnie w ciągu paru lat, a nawet kilku miesięcy, z kolei zalety znacznie przewyższają koszty.
Regały paletowe dzielą się na kilka typów. W głównej mierze wyróżnia się regały przepływowe, push-back, drive-in i rzędowe. Każdy z tych rodzajów ma swoje miejsce w magazynie i może wpłynąć na przyspieszenie pracy poprzez pozbycie się zbędnych przeszkód i problemów związanych ze składowaniem.
Regały wspornikowe – zastosowanie
Regały wspornikowe odznaczają się z kolei znacznie węższym zakresem zastosowań, choć ich rola jest równie istotna. Wykorzystuje się je do przechowywania produktów o nietypowych gabarytach – przeważnie takich, których długość przekracza dwa metry, czyli tzw. materiałów dłużycowych. Są to towary takie jak profile stalowe czy aluminiowe, tarcica, drewno konstrukcyjne, płyty drewnopochodne, rury stalowe czy rury PVC. Rozwiązania tego typu są stosowane w wielu branżach, które potrzebują efektywnych sposobów na składowanie właśnie takich przedmiotów.
Konstrukcja regałów dłużycowych pozwala na skuteczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i swobodne transportowanie towarów. Dobrze wykonane regały wspornikowe potrafią usprawnić działanie całego magazynu – co więcej, można je swobodnie dostosować do własnych preferencji i potrzeb, jak również wielkości czy układu całego obiektu.
Kiedy warto postawić na regały paletowe i regały wspornikowe?
Zarówno regały wspornikowe, jak i regały paletowe znajdują szerokie zastosowanie w magazynach. To rozwiązania, które idealnie współgrają ze współczesną logistyką – liczy się przede wszystkim szybka i sprawna realizacja zamówień, która z odpowiednimi konstrukcjami jest znacznie łatwiejsza. Regały paletowe mogą być wykorzystane przy praktycznie dowolnym rodzaju towarów, a do ich obsługi stosuje się przeważnie różnego rodzaju wózki widłowe. Regały wspornikowe są z kolei najczęściej stosowane w branży meblarskiej i metalurgicznej, choć korzyści płynące z ich zastosowania są doceniane także w innych sektorach.