W poniedziałek, 9 sierpnia 2021 r., nastąpiło uroczyste otwarcie drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn, odcinek: węzeł Stawiski (bez węzła) – początek obwodnicy Szczuczyna, o długości ok. 18 km, z udziałem m. in. Premiera Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Budimex zakończył roboty i uzyskał Pozwolenie na użytkowanie dla trasy głównej drogi ekspresowej S61 w dn. 15 lipca 2021 r.

Kontrakt na budowę drogi ekspresowej S61, odcinek: węzeł Stawiski (bez węzła) – początek obwodnicy Szczuczyna został podpisany przez Budimex S.A. oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w dn. 31 października 2017 r. Inwestycja realizowana była w formule „Projektuj i Buduj”, natomiast wartość kontraktu wyniosła ok. 300 mln zł netto. Po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i przekazaniu przez Inwestora placu budowy, w dniu 3 września 2019 r. Budimex przystąpił do realizacji prac budowlanych.

Wybudowany odcinek drogi ekspresowej pomiędzy węzłami Stawiski i Szczuczyn znajduje się na terenie województwa podlaskiego, w powiatach kolneńskim i grajewskim i przebiega przez gminy Stawiski, Grabowo i Szczuczyn. Odcinek ten stanowi fragment drogi krajowej S-61 Ostrów Mazowiecka – Łomża – Stawiski – Szczuczyn – Ełk – Raczki – Suwałki – Budzisko.

Inwestycja ma duże znaczenie, zarówno dla Polski, jak i dla Europy. Realizacja projektu i budowy drogi ekspresowej S61 prowadzi do utworzenia tranzytowego układu dróg na terenie Polski, co jest niezbędnym działaniem w celu przystosowania infrastruktury drogowej do standardów Unii Europejskiej.

Cieszymy się, że jako doświadczony Generalny Wykonawca mogliśmy zrealizować projekt oraz budowę kolejnego odcinka strategicznej dla ruchu lokalnego i krajowego drogi ekspresowej S61 i tym samym przyczynić się do doskonalenia polskiej infrastruktury drogowej – komentuje Artur Popko, Prezes Budimex S.A.

Odcinek będący przedmiotem projektu wybudowano jako część trasy Via Baltica. Prowadzi ona wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku Warszawa – Ostrów Mazowiecka, następnie łączy się z drogą ekspresową S61, biegnącą z Ostrowi Mazowieckiej do granicy Polski, znajdującej się na terenie miejscowości Budzisko.

Budowa drogi ekspresowej S61 wiąże się z wieloma korzyściami dla ruchu drogowego m.in. usprawnieniem funkcjonowania dróg krajowych i wojewódzkich poprzez przejęcie części ruchu, odseparowanie od obszarów zabudowanych ruchu ciężkiego czy też ograniczenie negatywnego wpływu gazów spalinowych na środowisko.

Podstawowe informacje techniczne:

Przekrój drogi 2×2
Szerokość pasa ruchu: 3,5 m
Szerokość pasów awaryjnych: 2,5 m
Szerokość poboczy: minimum 0,75 m
Kategoria ruchu: KR7
Nawierzchnia: betonowa i bitumiczna
Ilość węzłów: 1 – Węzeł ” „Grabowo” zlokalizowany w km 6+633 drogi ekspresowej S61 na połączeniu z drogą powiatową nr 1828B
Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP): „MOP Zabiele Zachód” i „MOP Zabiele Wschód”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here