Regały wspornikowe i ich optymalne zastosowanie

0
3180

 

Regały wspornikowe

Obecnie najtrudniejszym rodzajem towaru do przechowywania w magazynie są materiały dłużycowe, takie jak: tarcica, wiązary dachowe, rury PCV, meble, profile stalowe, czy aluminiowe. Dlatego na rynku popularność zyskały regały wspornikowe, których unikalna konstrukcja przeznaczona jest właśnie do składowania materiałów dłużycowych i oferuje dodatkowe możliwości wykorzystania magazynowej przestrzeni i ułatwienia pracy z towarem.

Regały wspornikowe składają się z wysokich słupów nośnych kotwionych do posadzki oraz z przytwierdzonych do nich poziomych wsporników, które mogą znajdować się po jednej lub obu stronach słupów, co zapewnia zrównoważone obciążenie konstrukcji i zapobiega przewróceniu się regału pod ciężarem składowanego materiału (jeśli byłby on wyjątkowo ciężki). Zastosowanie wsporników z dwóch stron wpływa również na oszczędność miejsca w magazynie.

Materiałem używanym do produkcji regałów wspornikowych jest wysokogatunkowa stal walcowana. Jest to materiał bardzo wytrzymały i przy ewentualnych uderzeniach odkształca się sprężyście a następnie odzyskuje swój pierwotny kształt, dzięki czemu użytkowanie regałów jest bezpieczne przez wiele lat nawet przy sporym obciążeniu.

Regały wspornikowe bardzo łatwo można dostosować do danego magazynu oraz do składowanych materiałów. Dobrze rozplanowane rozstawienie wsporników i słupów ułatwia gospodarkę magazynową oraz przyspiesza proces przyjęcia i dystrybucji towaru. Nie ma problemu z obsługą regałów za pomocą wózków widłowych a dostęp do poszczególnych jednostek składowych jest bardzo dobry. Odpowiednio dopasowane regały wspornikowe minimalizują także ryzyko powstania strat materiałowych co również ma pozytywny wpływ na finanse przedsiębiorstwa.

Jeśli posiadamy do składowania towar, który nie wymaga specjalnej ochrony przed wilgocią możemy zdecydować się na zakup ocynkowanych regałów wspornikowych, które bez problemu mogą być umieszczone poza budynkiem magazynu, na wolnym powietrzu.

Istnieją dwa sposoby mocowania wsporników do słupów. Pierwszy z nich polega na solidnym przykręceniu ich za pomocą twardych śrub, które są w stanie utrzymać wspornik nawet z bardzo dużym ciężarem. Drugi sposób to zawieszanie wsporników na haki, które są kute do podstawowej konstrukcji.

Regały wspornikowe

 

FOT. LOGI-MAX

Podział regałów wspornikowych

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje regałów wspornikowych: lekkie oraz ciężkie.

Regały wspornikowe lekkie przeznaczone są do składowania materiałów długich, które jednak nie ważą zbyt dużo, jak np. drewniane belki, rury czy różnego rodzaju długie elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Jednostronne lekkie regały wspornikowe możemy ustawić przy ścianach lub na początku magazynu. Dostęp do materiałów mamy wówczas z jednej strony. W przypadku regałów dwustronnych dostęp do towaru mamy z obydwu stron i możemy swobodnie manewrować pomiędzy nimi za pomocą specjalnych wózków widłowych. Zwiększamy w ten sposób przestrzeń składową magazynu. Ponadto na regałach wspornikowych da się układać towary jeden na drugim nie ograniczając jednocześnie dostępu do poszczególnych partii co także pomaga zaoszczędzić miejsce w magazynie.
Regały wspornikowe lekkie mają konstrukcję modułową, dzięki której możemy w każdej chwili zmienić ich konfigurację, nawet jeśli planujemy zaawansowaną rozbudowę magazynu. Również wysokość ramion możemy w dowolnym momencie zmodyfikować.

Dodatkowo możemy wyposażyć regały w stalowe ograniczniki, których zadaniem jest zapobieganie zsunięciu się towarów z regału. Warto przemyśleć zakup ograniczników jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników oraz przechowywanych produktów.

Regały wspornikowe ciężkie używane są do magazynowania ciężkich towarów, takich jak meble, listwy, metalowe profile czy materiały budowlane. Regały ciężkie skonstruowane są tak, aby nie ograniczały możliwości manewrowania długim towarem, również tym o nieregularnym kształcie. Są one bardzo stabilne i podobnie jak w przypadku regałów lekkich można je dowolnie konfigurować i dopasowywać do naszych potrzeb regulując wysokość ramion, ich liczbę czy rozmieszczenie po jednej lub dwóch stronach słupa. Ponieważ wysokość słupów także może być dowolna to pozwalają one na wykorzystanie pełnej wysokości magazynu, dzięki czemu możemy optymalnie zapełnić dostępną przestrzeń towarem. Jeśli zależy nam również na walorach estetycznych magazynu możemy pomalować regały na wiele kolorów.

Warto przed zakupieniem wyposażenia magazynu skontaktować się z doradcą, który dobierze odpowiednie regały uwzględniając dostępną przestrzeń, rodzaj składowanych materiałów oraz posiadane już sprzęty do obsługi magazynu (np. wózki widłowe). Możliwości jest bardzo wiele ale gdy wybierzemy te najbardziej odpowiednie dla nas uda nam się zaoszczędzić sporo miejsca i czasu roboczego a co za tym idzie – pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here